Академија Пандев го доби дербито, од гостите победи само Новаци

Во македонската втора лига се одиграа сите пет натпревари.

Лидерот на табелата, Академија Пандев славеше во дерби натпреварот против Скопје со 2:0. Сашко Пандев уште во третата минута му донесе водство на домашниот тим. Јани Атанасов во вториот дел ги постави конечните 2:0.

Единствената победа од гостинските екипи ја запиша Новаци кој со 0:2 го совлада Вардар Неготино. Ерсен Сали со два погодоци му донесе нови три бода на Новаци.

Љубанци на домашен терен го совлада Тетекс со 2:0. Погодоците беа видени во второто полувреме, а беа дела на Игор Лазарев и Симеон Симонов.

Нови три бода запиша и Еуромилк кој го совлада Велазерими со 2:1. Симеон Христов и Андриан Чаволи беа стрелци за Еуромилк.

Металург со високи 3:1 го совлада Хоризонт Турново. Благоја Наумоски во првото полувреме му донесе водство на Металург. Наумче Бакрачески на стартот на второто полувреме го зголеми водството на скопскиот клуб. Дарко Додев во 80-та минута ги постави конечните 3:1. Единствен стрелец за Турново беше Давид Атанаскоски во 55-та минута.