Колашинац трагичар – Германскиот Лестер ја продолжи бајката

Фудбалерите на Лајпциг славеа со 2:1 на домашен терен против Шалке во натпревар од тринаесетото коло од Бундеслигата.

На погодок долго не се чекаше. Вернер после две минути игра од белата точка му донесе водство на Лајпциг.

Поулсен неколку минути подоцна пропушти шанса за израмнување бидејќи шутираше непрецизно.

Гуласчи фантастично му одбрани на Горецка. После одбиената топка на вистинското место се најде Колашинац кој израмни.

После нафрлување од слободен удар, Колашинац на стартот на второто полувреме ја погоди својата мрежа и го врати во водство Лајпциг.

Голманот на Шалке во 69-та минута одбрани фантастично по шутот на Вернер. Лајцпиг на крајот запиша победа со 2:1 против Шалке. Лајцпиг останува непоразен оваа сезона и во следното коло му гостува на Инголштадт. Шалке на домашен терен ќе го пречека Баер Леверкузен во Лајцпиг останува непоразен оваа сезона и во следното коло му гостува на Инголштадт.