Ждреб во ЛЕ: Манчестер против Французи

0

После ждребот за ЛШ, објавен е и ждребот за шеснаесет финалето на ЛЕ. Еве ги паровите.

Нешто помалку популарното натпреварување во Европа е Лига Европа, но тоа не мора да значи дека нема да гледаме доста возбудување на терените од 1/16 финалето.

Останаа 24 екипи во ова натпреварување ако ги сметаме само првопласираните и второпласираните од групата, а на нив се приклучија и екипи од ЛШ кои во своите групи беа на третото место.

Значи, вкупно 32 тима, нокаут фазата тргнува од 1/16 финалето, а денеска се извлечени паровите:

Манчестер Јунајтед – Сент Етјен

Олимпијакос – Османлиспор

Андерлехт – Зенит

АЗ – Лион

Астра – Генк

Атлетик Билбао – АПОЕЛ

Селта – Шајтјор

Генк – Тотенхем

Краснодар – Фенербахче

ПАОК – Шалке

Хапоел Бер Шева – Бешикташ

Виљареал – Рома

Ростов – Спарта Прага

Мехенгладбах – Фиорентина

Легија – Ајакс

Лудогорец – Копенхаген

Share.