Јуве постави рекорд во Серија А!

0

Со победата над Болоња, фудбалерите на Јувентус поставија нови стандарди во италијанскиот фудбал.

„Бјанконерите“ рутински славеа на својот стадион против Болоња во 19 коло од Серија А и така го запиша 15 триумф во оваа сезона во елитното италијанско натпреварување.

Бранителите на титулата итаат кон ново Скудето, до нова победа ги водеше Игуаин, а повеќе за дуелот ТУКА.

Оваа победа, е воедно и 26 врзана победа на Јувентус на домашен терен, што и официјално е нов рекорд во Серија А.

Соборувањето на овој рекорд, само е уште една потврда дека Старата дама моментално е убедливо најдобар тим на “Чизмата“.

Share.