„Не е лесно да се биде на врвот и да се остане скромен“

0

Федерер вели дека му било мило што своите најголеми успеси ги постигнал кога бил созреан.

Како млад тенисер Швајцарецот кршеше рекети, се караше со судиите и противниците, но потоа дојде во фаза во која сфати дека мора да се смени.

„Созреав и научив да се однесувам подобро. Покрај тоа, имав среќа со мене да биде вистински тим на луѓе.“

На прашањето дали секој може да биде во врвот на тенисот и да остане скромен, Федерер кажа:

„Не може. Јас сум благодарен што важните титули ги освоив кога бев зрел, а не кога бев многу млад.“

Федерер во кариерата има освоено 17 Грен слем титули, а минатата сезона последниот турнир го одигра на Вимблдон, кога изгуби во ½-финале.

Сега ќе настапува во Мелбурн од 16 до 29 јануари на турнирот на кој последен пат победи во 2010 година.

Share.