Севиља два пати губеше, два пати се врати и на крајот победи – Цел плен за андалузијците од Памплона (ВИДЕО)

Фудбалерите Севиља ја победија на гости Осасуна со 3:4 во натпревар од 19-то коло во Ла Лига.

После петнаесетина минути игра Осасуна имаше водство на натпреварот. Леон на асистенција на Торес ги израдува домашните навивачи.

Севиља пред крајот на првото полувреме стигна до израмнување. Ибора шутираше од далечина и ја погоди стативата, па потоа Јоветиќ му асистираше на Ибора кој го израмни резултатот.

Голманот на гостите, Рико во второто полувреме по шутот Торес одлично одбрани. Во 63-та минута Ибора постигна автогол за водство на Осасуна. Само две минути подоцна истиот фудбалер го постигна вториот погодок натпреварот, 2:2.

Десет минути пред крајот на натпреварот Васкез погоди за 2:3. Сарабија го зголеми водството на Севиља во судиското продолжение, 2:4. Кодо ги постави конечните 3:4 во 93-та минута.

Vicente Iborra Own Goal HD – Osasuna 2-1… by enteritament

Franco Vazquez Goal HD – Osasuna 2-3 Sevilla 22… by gashieliesaa

Pablo Sarabia Goal HD – Osasuna 2-4 Sevilla 22… by Livee1Goals

Kenan Kodro Goal HD – Osasuna 3-4 Sevilla 22… by lifefootball