Баерн во финишот го победи Инголштадт, Лајпциг и Дортмунд запишаа нови порази (ВИДЕО)

Уште пет натпревари се одиграа од 20-то коло во Бундеслигата.

Дармштадт на домашен терен ја победи Борусија Дортмунд со 2:1.

Росентал се закани на почетокот на натпреварот по голот на Бурки. Прво голманот на Дортмунд му одбрани, а во вториот обид ја погоди стативата.

Домашните во 21-ва минута со погодокот на Бојд стигнаа до водство. Неколку минути подоца Ројс од слободен удар ја погоди пречката.

Terrance Boyd Goal vs Borussia Dortmund (1-0) by wittyfu

Пред крајот на првото полувреме Гереиро го израмни резултатот.

Raphael Guerreiro Goal HD Darmstadt 1 1… by jason-pitt1

Чолак во второто полувреме го врати водството на Дармштадт. До крајот на натпреварот не се промени резултатот, па Дармштадт се радуваше, 2:1.

COLAK GOAL (2-1) Darmstadt – Borussia Dortmund… by zyhrijearifi

Баерн Минхен го победи Инголштадт на гости со 0:2.

Во првото полувреме не беа постигнати погодоци на натпреварот.

Седум минути пред крајот на натпреварот Левандовски немаше среќа бидејќи ја погоди пречката. Во 90-та минута Артуро Видал ја затресе мрежата на домашните за водство на баварците.

Arturo Vidal Goal HD – Ingolstadt 0-1 Bayern… by Livee1Goals

Конечните 0:2 ги постави Робен во 92-ра минута.

Arjen Robben Goal HD – Ingolstadt 0-2 Bayern… by taftadarka2016

Во останатите натпревари Менхангладбах на гости минимално го победи Вердер, 0:1, Леверкузен убедливо го совлада Франкфурт, 3:0 и Хамбургер изненадувачки го победи Лајпциг на гости, 0:3.

Баерн Минхен е лидер со 49 бода, седум повеќе од второпласираниот Лајпциг и четиринаесет повеќе во однос на Франкфурт кој е трет. Борусија Дортмунд се наоѓа на четвртата позиција со 34 бода и има исто бода со Хофенхајм кој има натпревар помалку.