Металург со победа ја заврши групната фаза – Чеховски Медведи лесно скршен во Скопје

Одиме јако! Не чека ЛУД викенд! ↓↓↓

Ракометарите на Металург го победија во СЦ Борис Трајковски рускиот Чеховски Медведи со 31:24 во натпревар од последното десето коло во ЛШ.

Избраниците на Лино Червар започнаа одлично. На почетокот серија од 3:0. Потоа направија серија од четири погодоци за 8:3.

Се играше гол за гол се до резултат 11:8. Металург со три погодоци во низа стигнаа до прво водство од шест погодоци, 14:8. На полувреме македонскиот клуб заминаа со пет погодоци предност, 15:10.

На почетокот на второто полувреме се играше во серии, 17:12. Металург со серија од три погодоци го врати водството од шест погодоци, 24:18.

Десет минути пред крајот на натпреварот Металург имаше водство од пет погодоци, 27:22. Трите погодоци во низа на Металург му го донесоа првото водство од седум погодоци, 30:22. На крајот Металург победи со 31:24.

Вања Илиќ го предводеше Металург со 8 погодоци. Немања Обрадовиќ постигна 7, Жарко Пешевски 4, Александар Гуглета и Никола Костески по 3, Филип Кузмановски и Мартин Велковски по 2, Марко Нелоски и Давор Палевски по 1 погодок. Кај Чеховски најмногу се истакна Кирил Котов со 5 погодоци.

Металург после оваа победа која беше пета во ЛШ ја заврши групната фаза на третата позиција. Клубот од Автокоманда во групната фаза запиша и пет порази.