„Се враќам дома со насмевка“

Со победа со резултат 4:2 дава на Диего Симеоне голема причина за оптимизам пред реваншот со Леверкузен дома.

Голема предност на Атлетико во пресрет на натпреварот на Калдерон донесе ветеранот Фернандо Торес со погодок на четири минути пред крај.

„Мислевме дека ако напаѓаме по левата страна, ќе создадеме големи проблеми на нивните дефанзивци.

Тоа и го направивме. Леверкузен успеа да се врати во второто полувреме, но оваа вечер беше прилично задоволувачка за нас.

Важно е да веруваме во себе кога играте на страна, а ние ненавме недостаток на вера.

Кевин Гамеиро не одигра подобар натпревар за Атлетико. Гризман беше одличен. Можам да се вратам во Мадрид со голема насмевка на лицето“, рече Симеоне после мечот.