Осум парчиња од машинеријата на Анчелоти за Хамбургер, победи и за Лајпциг и Борусија Дортмунд (ВИДЕО)

Од 22-ро коло во Бундеслигата се одиграа уште пет натпревари.

Баерн Минхен на Алијанц Арена убедливо го победи Хамбургер, 8:0.

Видал во 17-та минута погоди за радост на домашните навивачи. Само една минута подоцна Левандовски шутираше, но голманот Адлер одбрани.

Arturo Vidal Goal HD – Bayern Munich 1-0… by livescoreIn

После неколку минути беше досуден пенал за баварците, Маврај го направи. Левандовски ја намести топката на белата точка и го зголеми водството на домашните.

Robert Lewandowski Goal HD – Bayern Munich 2-0… by sporttivi

Три минути пред крајот на првото полувреме Левандовски го постигна вториот погодок на натпреварот, трет за Баерн.

Robert Lewandowski Goal HD – Bayern Munich 3-0… by sporttivi

На почетокот на второто полувреме по една шанса на двете страни кои не беа претворени во погодок. Во 54-та минута Левандовски постигна хет-трик на денешниот натпревар.

Robert Lewandowski Second Goal HD – Bayern… by PatsaN4ik

Само две минути подоцна промена на резултатот на семафорот. Давид Алаба се запиша во листата на стрелци за 5:0.

David Alaba Goal HD – Bayern Munich 5-0… by FranceCup3

Резервата Коман само пет минути по влегувањето на терен постигна погодок кој што беше шести за Баерн Минхен на денешниот натпревар.

Kingsley Coman Goal HD – Bayern Munich 6-0… by Jek09Pre

Дваесетина минути пред крајот на натпреварот на семафорот стоеше резултатот 7:0. Кингсли Коман постигна фантастичен погодок кој за него беше втор по влегувањето на терен.

Kingsley Coman Goal HD – Bayern Munich 7-0… by Jek09Pre

Три минути пред крајот на натпреварот Робен ги постави конечните 8:0.

Arjen Robben Goal HD – Bayern Munich 8-0… by Livee1Goals

Борусија Дортмунд на гости го победи Фрајбург со 0:3.

Гереиро нафрли од слободен удар во 13-та минута, а Сократис постигна погодок. Обамејанг потоа имаше шанса за зголемување на водството, но шутираше лошо. Асистентот за првиот погодок неколку минути подоцна шутираше покрај голот.

Sokratis Goal HD – SC Freiburg 0-1 Dortmund… by footballhighlights2016

Во второто полувреме во 56-та минута Обамејанг зголеми на 0:2.

Aubameyang Goal HD – SC Freiburg 0-2 Dortmund… by Goals_online

Обамејанг дваесет минути пред крајот на натпреварот го постигна вториот погодок на натпреварот и ги постави конечните 0:3.

Pierre-Emerick Aubameyang Goal HD – SC Freiburg… by FranceCup3

Во останатите натпревари Аугсбург со пресврт го победи Дармштадт на гости, 1:2, Мајнц изненадувачки го победи Леверкузен на гости со 0:2 и Лајпциг со 3:1 го победи Келн и ја продолжи борбата за титулата.

Баерн Минхен останува лидер со 5 бода повеќе од второпласираниот Лајпциг и 13 повеќе од Борусија Дортмунд која е трета.