Ибрахимовиќ е човекот за титули – Со два погодоци го сруши Саутемптон (ВИДЕО)

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед на Вембли победија против Саутемптон во финалето во Лига Купот со 3:2.

Златан Ибрахимовиќ во 20-та минута постигна фантастичен погодок од слободен удар за водство на црвените ѓаволи.

Zlatan Ibrahimovic Super Goal – Manchester… by LiveFootball28

Саутемптон тргна по израмнување, но Де Хеа одлично бранеше па не дозволи тоа да се случи. Во 38-ма минута Лингард го зголеми водството на Манчестер Јунајтед.

Jesse Lingard Goal HD – Manchester United 2-0… by dailyfootballkick

Судиското продолжение во првото полувреме донесе намалување на водството на Јунајтед, Габиадини погоди за 2:1.

Manolo Gabbiadini Goal HD – Manchester United 2… by dailyfootballkick

На почетокот на второто полувреме голема шанса за израмнување на Редмонд, но неговиот удар фантастично го одбрани Де Хеа. Габиадини потоа го израмни резултатот 2:2.

Manolo Gabbiadini GOAL HD – Manchester United 2… by lifefootball

Ромеу можеше да му донесе водство на Саутемптон, но со глава ја погоди пречката. Манчестер Јунајтед имаше шанси да го врати водството преку Лингард и Погба чии удари беа одбранети од голманот на Саутемптон, Форстер.

Три минути пред крајот на натпреварот Златан Ибрахимовиќ со глава го постигна вториот негов погодок, трет за Јунајтед на денешниот натпревар. Швеѓанецот исто така му ја донесе титулата на црвените ѓаволи.