Генк пукна петарда во белгиското дерби, Лион со пресврт ја победи Рома, Сомер правеше чуда на голот и го спаси Менхенгладбах од пораз во германското дерби (ВИДЕО)

Од 1/8 финалето во ЛЕ се одиграа уште пет натпревари.

Во белгиското дерби Генк го декласира Гент на гости, 2:5.

Пербе на почетокот на натпреварот ја погоди пречката. Малиновски во 21-ва минута постигна фантастичен погодок од слободен удар за водство на Генк.

Ruslan Malinovsky Goal HD – Gent 0-1 Genk – 09… by BundesVideo

Шест минути подоцна Калу го израмни резултатот. На семафорот долго не стоеше нерешениот резултатат бидејки Коли во 33-та минута постигна погодок со глава и го врати водството на Генк.

Goal Kalu (1 1) Gent vs Genk by euro-goal-tv

Colley GOAL (1:2) Gent vs Genk by OfficialGoals

Самата зголеми на 1:3, a Уронен во судиското продолжение од првото полувреме погоди за 1:4.

(1-3) GOOOL Samatta — Gent vs Genk — 2017… by zyhrijearifi

Jere Uronen Goal HD – Gent 1-4 Genk – 09.03.2017 by BundesVideo

После еден час игра Кулибали постигна погодок со глава и го намали водството на Генк на два погодоци, 2:4.

Kalifa Coulibaly Goal HD – KAA Gent 2 – 4 KRC… by Live1Goals

Maлиновски направи прекршок во казнениот простор, а Гент доби пенал. Пербе шутираше од белата точка, но голманот на Генк го одбрани неговиот удар. Казната брзо стигна, а Самата го постигна вториот негов погодок на натпреварот, пети за Генк. Гент натпреварот го заврши со 10 фудбалери бидејќи црвен картон доби Есити, а гостите на крајот победија со 2:5.

Mbwana Samata Goal HD – Gent 2-5 Genk – 09.03… by sofiene-l

Лион на домашен терен ја победи Рома, 4:2.

Диакаби после осум минути игра погоди за водство на Лион. Грешка направија фудбалерите на Лион во 20-та минута, а тоа го искористи Салах кој израмни.

Mouctar Diakhaby Goal HD – Lyon 1-0 AS Roma… by Zidanekriisz

Mohamed Salah Goal HD – Lyon 1-1 AS Roma 09.03… by enteritament

Рома преку Фазио кој постигна погодок со глава стигна до водство на натпреварот.

Fazio GOAL (1:2) Lyon vs Roma by OfficialGoals

На почетокот на второто полувреме Толисо погоди за 2:2.

Corentin Tolisso Goal HD – Lyon 2-2 AS Roma… by Bayeo

Алисон во период од четири минути му одбрани два удари на Лаказет. Голманот на Рома фантастично го одбрани ударот на Валбуена. Три минути по влегувањето на терен Фекир ја затресе мрежата на Рома за 3:2.

Nabil Fekir Goal HD – Lyon 3-2 AS Roma – 09.03… by jahjahashani

Лаказет во судиското продолжение од второто полувреме постигна фантастичен погодок за конечни 4:2.

Alexandre Lacazette Super Goal HD – Lyon 4-2 AS… by PatsaN4ik

Шалке и Менхенгладбах во германското дерби одиграа нерешено, 1:1.

После петнаесет минути игра гостите имаа водство на натпреварот. За тоа се погрижи Хофман. Десет минути подоцна домашните навивачи се израдуваа, Бургшталер со својот погодок го израмни резултатот.

Hofmann GOAL (0:1) Schalke 04 vs Borussia… by hdlivegoals

Burgstaller GOAL (1:1) Schalke 04 vs Borussia… by OfficialGoals

Пред крајот на првото полувреме Геис од слободен удар имаше шанса да му донесе водство на Шалке, но Сомер фантастично го одбрани неговиот удар.

Во второто полувреме Хеведес пропушти шанса за погодок. Сомер беше фантастичен на голот на Менхенгладбах во второто полувреме. Фантастично го одбрани ударот на Мотинг, па потоа и Калигури беше запрен. Стрелецот на погодокот за Шалке, Бургшталер ја погоди пречката, па резултатот до крајот на натпреварот не се промени, 1:1.

Во останатите два натпревари кои се одиграа од 1/8 финалето во ЛЕ, Селта Виго на Балаидос го победи Краснодар, 2:1, a Олимпијакос и Бешикташ одиграа без победник, 1:1.