Фестивал на спектакуларни погодоци на Сигнал Идуна Парк, Дортмунд подобар од Франкфурт, Лајпциг го декласира Фрајбург (ВИДЕО)

Уште шест натпревари се одиграа од 29-то коло во германската Бундеслига.

Борусија Дортмунд на Сигнал Идуна Парк го победи Франкфурт, 3:1.

После три минути игра милионерите стигнаа до водство. Марко Ројс постигна фантастичен погодок.

Marco Reus Fantastic GOAL | Dortmund 1-0… by billiemccarroll

Фабиан пропушти голема шанса за израмнување. Во 29-та минута Фабиан го израмни резултатот. Пет минути подоцна Сократис го врати водството на Борусија Дортмунд.

Marco Fabián Goal HD – Borussia Dortmund 1-1… by Hikaru–1

Sokratis Goal HD – Dortmund 2-1 Eintracht… by livescoreIn

Дортмунд преку Обамејанг во второто полувреме пропушти шанси за погодок. Четири минути пред крајот на натпреварот Пјер Емерик Обамејанг ги постави конечните 3:1.

Pierre-Emerick Aubameyang Goal HD – Borussia… by nammakudla

Лајпциг на домашен терен лесно го победи Фрајбург, 4:0.

На почетокот на натпреварот голманите беа фантастични. Во 36-та минута Пулсен постигна погодок со глава за водство на Лајцпиг.

Шест минути подоцна Вернер зголеми на 2:0. На почетокот на второто полувреме Кеита се запиша во листата на стрелците. Конечните 4:0 ги постави Деме во судиското продолжение во второто полувреме.

Во останатите натпревари Аугсбург го победи Келн, 2:1, Хофенхајм со 5:3 го победи Менхенгладбах, Мајнц минимално ја совлада Херта, 1:0, а Волфсбург убедливо го победи Инголштадт, 3:0.