Баерн со два погодоци во судиското продолжение го сруши Лајпциг, Дортмунд освои бод против Аугсбург, петарда за Вердер од Хофенхајм

Се одиграа сите девет натпревари од 33-то коло во Бундеслигата.

Баерн Минхен го победи Лајпциг на гости, 4:5.

На почетокот на натпреварот Сабицер ја затресе мрежата на баварците. Левандовски од пенал го израмни резултатот. Во 29-та минута беше досуден пенал за домашните, а Вернер го врати водството на Лајпциг. Почетокот на второто полувреме донесе уште еден погодок во мрежата на гостите, овој пат стрелец беше Поулсен. Алкантара постигна погодок за 3:2, а Вернер со својот втор погодок на натпреварот го зголеми водството на Лајпциг на два погодоци. Шест минути пред крајот на натпреварот Левандовски го постигна вториот погодок на нaтпреварот, а Алаба со мајсторија во судиското продолжение од второто полувреме од слободен удар го израмни резултатот, 4:4. Во 95-та минута Арјен Робен ги постави конечните 4:5.

Аугсбург и Борусија Дортмунд ремизираа, 1:1.

Финбогасон донесе водство за домашните, а четири минути подоцна Обамејанг израмни. Во второто полувреме не се затресија мрежите, а двата клуба ги поделија бодовите, 1:1.

Хофенхајм го декласира Вердер Бремен, 3:5, Херта на гости го победи Дармштадт, 0:2, Фрајбург и Инголштадт ги поделија бодовите, 1:1, Леверкузен и Келн одиграа 2:2, Мајнц на домашен терен беше подобар од Франкфурт, 4:2, a Шалке и Хамбургер освоија по бод, 1:1. Натпреварот помеѓу Волфсбург и Менхенгладбах беше прекинат на резултат 1:1.