Животот во Премиер Лигата од секогаш бил тежок за Њукасл Јунајтед. Ново промовираниот тим во елитата денеска не успеа да му се спротистави достојно на Тотенхем и беше поразен пред своја публика.

47-минути тимот на Рафа Бенитез беше повеќе од рамноправен противник. Тимот кој влезе од Англискиот Чемпионшип достојно се спротистави на вице-шампионот на Англија, Тотенхем, но се до 47 -та минута, потоа фудбалерот на домаќините Шелви направи црвен картон кој многу го чинеше тимот на Њукасл кој не можеше да ги покрива брзите крила на Тотенхем со играч помалку.

Деле Али,  го отвори резултатот во 50 минута, а конечните 2-0 ги постави Дејвис.