Наполи со победа над Сасуоло се пласираше во наредната фаза од Купот на Италија

Наполи со синоќешната победа над екипатана Сасуоло се пласираше во четвртвиналето на Купот на Италија,

Домашната екипа доминираше во текот на целиот натпревар и заслужено се пласираше понатаму.

Во водство тимот на Наполи дојде веќе во 15. минута кога Милик ја затресе мрежата на голманот на Сасуоло. Со обзир на тоа дека голот беше сомнителен, главниот судија го искористи ВАР системот, но на крајот го призна погодокот.

Во второто полувреме гостите пробаа да се вратат во натпреварот, но не успеаа да израмнат. Наполи играше одлична одбрана, а во 74. минуа Руиз го постави конечниот резултат.

Заедно со Јувентус, Наполи е главен фаворит за освојување на купот.

Advertisements