Ѓоковиќ одбил повик од Путин да биде гостин во Русија

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ пред четири години беше повикан од рускиот претседател Владимир Путин да биде гостин на хокеарски натпревар меѓу Русија и САД.

Русинот лично го повика Ѓоковиќ да биде специјален гостин на Олимписките игри во Сочи, а Србинот морал да го одбие, зашто тенисот во тој момент му бил приоритет.

„Ѓоковиќ тогаш играше во Дубаи и не можеше да замина во Русија“, откри неговиот татко.

Уште тогаш Ѓоковиќ покажал колку му се важни тениските турнири, како и дека е максимално посветен на натпреварувањата.

Advertisements