Металург донесе нов ракометар во своите редови: Хрватски „џин“ 1.5 година во Автокоманда

27 годишниот хрватски пикер, Тео Чориќ е нов ракометар откако се согласи да потпише договор со скопскиот клуб со важност од 1.5 година.

Станува збор за ракометар кој своевремено беше голема надеж на хрватскиот ракомет играјќи одлични натпревари во дресот на Загреб.

27 годишниот ракометар кој е висок 197 см. и тежок 120 кг. во својата кариера освен во дресот на Загреб настапувал и во Замет, Пореч, Штутгарт, а последен негов клуб е Рај Викинд член на Втората германска лига.

Чориќ важи за одличен дефанзивен играч и би требало да игра значајна улога во дефанзивата на Металург.

Advertisements