Навивачите на Алавес со морничава порака: Го погребавте фудбалот! (ВИДЕО)

Навивачите во Шпанија синоќа покажаа големо незадоволство, откако на мечот меѓу Алавес и Леванте решија да го продолжат протестот поради лошиот термин за одигрување на средбите.

Минатата недела Рајо Валјекано и Леганес играа, а навивачите меѓу 10 и 12 минута од дуелот решија да го свртат грбот кон теренот за да покажат незадоволство.

Синоќа навивачите на Алавес отидоа чекор понатаму и за време на мечот на трибините го носеа ковчекот, кој симболизираше дека фудбалот во Шпанија е мртов.

Advertisements