Наоми Осака го отпушти тренерот, кој ѝ помогна во освојување на Австралијан опен

Наоми Осака минатата година го освои Ју-Ес опен, а 2019 година ја почна со освојувањето на Австралијан опен.

Под негово водство Осака стана првата тенисерка, која освоила два гренслем турнири по ред, а последна тоа го направи Серена Вилијамс во 2015 година.

Таа стана светски број 1, а потоа ја шокираше јавноста дека не сака повеќе да соработува со Саша Бајин, тренерот од Србија.

„Здраво на сите. Јас повеќе нема да работам со Саша. Му благодарам на соработката и му посакувам успех во иднина“, кратко објави Осака.

Advertisements