Рамос: Не е лошо кога ќе постигнете два гола на гости

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос смета дека неговиот тим многу добро ја прочитал играта на Ајакс во синоќешниот натпревар.

Да потсетиме, Кралевите победија на гости против Ајакс со 2-1 во првата средба од осмина финалето во ЛШ, а еден од оние кои одиграа добра партија беше токму Рамос.

Тој после мечот помеѓу останатото прокоментира дека не е лошо да се постигнат два гола на гости.

„Многу не притискаа, но успеавме да им го промениме начинот на игра и најдовме начин да им ја преместиме линијата. Добро делувавме тимски и постигнавме два гола, што секако не е лошо. Треба да знаете како да ја читате играта во ваквите натпревари, а тоа го одработивме како што треба“, изјави Рамос.

Неговиот тимски колега Куртоа повика на внимателност.

„Ајакс вечерва беше многу добар и убеден сум дека и во Мадрид ќе биде незгоден“, прокоментира Куртоа.

Advertisements