Се огласи и УЕФА: Еве што ќе се случи со Роналдо…

epa07432339 Juventus' Cristiano Ronaldo (2-L) celebrates scoring the 1-0 lead during the UEFA Champions League round of 16 second leg soccer match between Juventus FC and Club Atletico de Madrid at the Allianz Stadium in Turin, Italy, 12 March 2019. EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Денес се појави информацијата дека Кристијано Роналдо би можел да биде санкциониран од страна на УЕФА.

Португалецот непристојно гестикулираше откако со хет-трик допринесе Атлетико да биде елиминиран, што многумина го сфатија како одговор на потегот на Диего Симеоне од првиот меч.

Му се смешкаше дури и суспензија на следниот меч, но според најавите од европската куќа на фудбалот, од тоа нема да има ништо.

Постои можност да плати казна доколку се испостави дека гестикулирал кон навивачите на „Јорганџиите“, додека во вториот случај нема да има последици.

Advertisements