Веќе со раширени раце на Апенините: Сари има кај да оди ако заработи отказ од Челси…

Првата сезона на Маурисио Сари во Челси моментално не оди по планот.

Иако „Плавите“ се уште се во игра за пласман во Лигата на шампионите, се би можело да се заврши со тотално фијаско за што како единствен виновник би бил назначен Маурисио аСари. Неврзано за тао дали се е поради него или не…

Италијанските медиуми јавуваат дека Рома веќе стапила во контакт со застапниците на Сари, и дека во клубот се подготвени да му ја „сочуваат“ клупата на која моментално е Клаудио Раниери.

Челси не би имал ништо против тоа некогашниот стратег на Наполи да го напушти клубот, особено ако на крајот од сезоната не успее да обезбеди пласман во елитното клупско натпреварување.

Тој срамежливо се споменува и како алтернатива за Макс Алегри во Јувентус, но тие шпекулации се намалија по неверојатниот подвиг на „Старата дама“ против Атлетико.

Единствено сигурно, многумина тврдат е дека Сари се враќа дома!

Advertisements