Мбапе ја дозна казната поради црвениот картон во францускиот Куп

Фудбалерите на ПСЖ сезонава успеаа да ја освојат само титулата во Лига 1, додека загубија во финалето на францускиот Куп.

Во финалето Килијан Мбапе доби директен црвен каротн, па го пропушти мечот против Монпелје во лигата, а нема да игра ниту на наредните два натпревари во шампионатот.

Поради остриот старт заработи суспензија од три натпревари, па ќе мора да одмори на уште два дуели и поради тоа нема да може да ја подобри својата статистика.

Од друга страна, Нејмар уште не ја добил казната, поради удрањето на навивач при доделувањато на медалите по финалето во францускиот Куп, а се шпекулира дека тоа ќе биде казна од осум натпревари.

Advertisements