Верувале или не, спортистот од фотографијата е малолетник

Едвард Закојо Пингва, кој победи на трката на 5.000 метри во Дијамантската лига во Рабат, предизвика многу контроверзии околу неговиот изглед и неговата возраст.
Пингуа е еден од најголемите изненадувања во светот на атлетиката оваа сезона.

На 17-годишна возраст, овој млад Кениец стана у-20 шампион во Африка на трката на 5000 метри.

Меѓутоа, поради неговиот изглед, многумина почнаа да дискутираат за неговите години, особено по фотографиите што се појавија на социјалните мрежи.

Од Бенфика, клубот за кој настапува Пингва, немаа коментар за контроверзноста, иако тие беа вознемирени од шпекулации за нивниот член.

Младиот Кенијец не се грижи за озборувањата и е решен да изгради свое име во атлетскиот свет. Оваа година беше многу близу да ја истрча стазата од 5000 метри за помалку од 13 минути. Тој во Рим постави време 13.03.