Организаторите на Вимблдон го израдуваа Новак пред четврт-финалето

Одлична вест за најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ пред утрешниот четврт-финален натпревар против белгиецот Дејвид Гофан.

Организаторите на Вимблдон објавија план за утре, а Ѓоковиќ и Гофан ќе се состанат во 14 часот и што е најважно, на централниот терен.

Можеби за некои не толку важен детал , но за Новак секако се важни вести, бидејќи претходните два натпревари против Хуркак и Имбер ги одигра на теренот број 1.

За потсетување во првите два круга бранителот на титулата одигра таму на централниот терен, каде што постигна убедливи победи против Колшрајбер и Кудл.