Арсенал блиску до договор со ново засилување

epa07256882 Arsenal's Emirates Stadium ahead of the English Premier League soccer match Arsenal vs Fulham at the Emirates Stadium in London, Britain, 01 January 2019. EPA-EFE/ANDY RAIN EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

„Скај Спортс“ пишува дека договорот помеѓу Арсенал и Сент Етјен околу Вилијам Салиба е многу блиску до реализација.

Станува збор за играч кој игра во срцето на одбраната и има солидна сезона зад своето име.

За него Арсенал треба да издвои околу 25 милиони фунти, но интересно е тоа што фудбалерот ќе остане во Сент Етјен уште една сезона како позајмен фудбалер.

Сепак, најновата ситуација поврзана со Лорен Кошчелни би можела да ги натера челниците на клубот да не го пуштат Салиба назад во францускиот тим.