Американците останаа без три големи ѕвезди: Харден се откажа од Мундобаскетот

Светското првенство се ближи, а репрезентациите полека се подготвуваат за предизвиците кои ги очекуваат. Сепак, проблем за САД е тоа што ниту Џејмс Харден нема да игра за Американците.

По Ентони Дејвис и Кајл Лоури, уште една голема ѕвезда го откажа учеството на Мундобаскетот. „Брадата“ реши на поинаков начин да се подготвува за следната сезона.

Во секој случај, американската селекција има голем квалитет, но без Харден и Дејвис, тимот изгледа како дека нема да биде доминантен. Американците изгледаат опасно, но останува да видиме како ќе се покажат на Мундо Баскетот.

Во  екипата се: Харисон Барнс, Бредли Бил, Андре Дрејмонд, Ерик Гордо, Демиен Лилард, Кевин Лав, Мајлс Тарнер, Кембар Вокер…