Симеоне доби големо засилување: Атлетико ангажира одличен напаѓач од Валенсија

Атлетико Мадрид во наредните денови ќе го ангажира Родриго Морено од Валенсија, кој ќе претставува големо засилување за нападот на шпанскиот гигант.

Валенсија ќе добие 60 милиони евра за Родриго, откако Диего Симеоне не успеа да го ангажира Хамес Родригез, па реши да се насочи кон одличниот напаѓач.

Родриго во 2015 година стигна од Бенфика во Валенсија за 30 милиони евра, а притоа одигра 186 натпревари и постигна 52 гола за неговата екипа.

Неговото пристигнување е во вистинско време за Атлетико, зашто тие не може да сметаат на Диего Коста, кој претходно се повреди на мечот против Јувентус.