Сари конечно објасни зошто го избра Игуаин над Манџукиќ: Логично беше …

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, пред мечот против Фиорентина им објасни на италијанските медиуми зошто одлучи да го избере Гонзало Игуаин пред почетокот на сезоната и практично да го пречкрта вториот напаѓач Марио Манџукиќ.

Пипита се врати во Јувентус по една година. Тој беше на позајмица во Милан и Челзи, но не играше посебно Сепак, на изненадување на сите, Сари реши да го остави, а сега ја оправда својата одлука.

“Игуаин игра не затоа што ми е човек од доверба, туку тоа е резултат на тренинзите. Морав да направам логичен избор”, го пофали Сари Игуаин, кој очигледно одлично се снајде на тренинзите во првите два месеци од враќањето во клубот.

“Манџукиќ веројатно ми покажа малку помалку на тренинг и затоа го одбрав Гонзало. Тоа нема никаква врска со мојот претходен однос со Игуаин. Тој не играше многу во Челси. Јас повеќе го користев Жиру За време на тренинзите го видов Игуаин од пред две или три години “, рече италијанскиот стручњак.

Да потсетиме Пипита во сезоната 2015/16 го играше фудбалот на својата кариера и стана прв стрелец во Серија А, токму под водство на Сари во Наполи. Исто така, тој беше ангажиран од искусниот стручњак во Челси каде не го покажа целиот квалитет.

Да додадеме дека Манџукиќ, кој очигледно Сари целосно го пречкрта, не го пријави ниту за натпреварите од групната фаза во ЛШ.

Јувентус забележа две победи во првите две кола во Серија А, а Игуаин постигна еден гол.