Федерер доби неверојатно признание: Тенисерот е прва жива личност која ќе ја има на парите во Швајцарија (Фото)

Роџер Федерер дефинитивно е еден од најдобрите играчи во историјата на тенисот, а неговите достигнувања се признаени од сите во светот.

Швајцарецот доби големо признание во својатародна земја откако беше одлучено него да го има на парите во Швајцарија.

Ликот на Федерер ќе биде на монетите од 20 франци кои за прв пат ќе бидат извадени во јануари.

„Ви благодарам за ова неверојатно признание“ –кратко истакна Федерер откако дозна дека неговиот лик ќе се најде на парите во својата земја.