Познат добитникот на Копа трофејот, награда која се доделува на најдобриот млад играч во светот

Пред официјалното доделување на Златната топка, на вечерашната манифестација беше доделен и Копа трофејот.

Овој трофеј се доделува втора година по ред, а минатата сезона признанието замина во рацете на Килијан Мбапе.

Оваа година,  за најдобар млад играч до 21 година е избран фудбалерот на Јувентус кој минатата година царуваше во дресот на Ајакс, Матијс Де Лихт.