Док Риверс заплака додека зборуваше за Коби Брајант (ВИДЕО)

Вчера целиот свет беше потресен од веста дека е загинат еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант.

Брајант беше убиен во хеликоптерска несреќа во близина на Лос Анџелес, при што загинаа осум други, меѓу кои и неговата 13-годишна ќерка.

Оваа вест жестоко го потресе спортскиот свет и сите се уште се во шок. Брајант замина со својата ќерка на турнир на кој требаше да настапи, но за жал тие никогаш не стигнаа до таа дестинација.

Смртта на Брајант го погоди и тренерот на ЛА Клиперс, Док Риверс, кој плачеше додека зборуваше за поранешниот кошаркар на ЛА Лејкерс. Риверс водеше големи борби со Брајант додека го тренираше Бостон Селтикс, но тие секогаш беа добри пријатели.

“Што можам да кажам, ова е вест која ги уништува сите нас кои го познававме. Тој ми значи многу. Тој беше одличен противник и она што го сакате во спортот. Тој имаше ДНК што ја имаат многу малку спортисти. Ова е тешка вест за сите нас. Морам да разговарам со тимот пред натпреварот, но не знам што ќе направам “, рече солзи Риверс.