Џордан: Не можам да ја опишам болката што ја чувствувам, Коби беше како помлад брат за мене

Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Мајкл Џордан останал во шок кога дознал дека Коби Брајант е загинат.

Брајант секогаш велеше дека Џордан е неговиот пример и дека „украл“ многу од потезите од него. Легендарниот кошаркар на ЛА Лејкерс загина во хеликоптерска несреќа вчера, а тоа го потресе познатиот Џордан.

“Јас сум во голем шок од веста за смртта на Коби и Џиана. Зборовите не можат да ја опишат оваа болка што ја чувствувам. Го сакав Коби затоа што ми беше како помлад брат. Разговаравме често и многу ќе ми недостасува. Тој беше одличен борец и конкурент и една од најголемите кошарка досега ”, рече Џордан.

Да потсетиме дека Брајант е загинат во хеликоптерска несреќа во близина на Лос Анџелес и беше загинат со осум други, меѓу кои и неговата 13-годишна ќерка, Џиана.

Причината за несреќата на хеликоптерот сè уште не е позната, а полицијата со часови работи да дојдат до нови информации за тоа што се случило пред оваа голема трагедија.