Леброн Џејмс собра сили да се огласи на Инстаграм: „Се слушнавме во неделата наутро …“

Леброн Џејмс ја можноста да се огласи на Инстаграм: „Се слушнавме во неделата наутро …“

Џејмс и Брајант беа одлични пријатели, а токму Коби го посвети својот последен статус на социјалните медиуми на кошаркарот на ЛА Лејкерс. Брајант загина во неделата во хеликоптерска несреќа и меѓу другите осум жртви беше и неговата 13-годишна ќерка Џана.

Кошаркарите на Лејкерс во тоа време се враќале од Филаделфија и ја дознале трагичната вест во авионот. Џејмс бил во центарот на вниманието како плачел додека излегувал од авионот.

Многумина чекаа да се произнесе Џејмс, а тој имаше сила да го стори тоа пред неколку часови. Кошаркарот на Лејкерс објави на Инстаграм и беше јасно дека ненадејната смрт на Брајант го потресе.

“Не сум подготвен, но еве. Човек, седам тука обидувам да напишам нешто, но секој пат кога ќе се обидам почнувам да плачам размислувајќи за вас, Џиџи и за пријателството што ги имавме. Јас буквално го слушнав вашиот глас во недела наутро пред да заминеме од Фила кон Лос Анџелес. Јас дури и не можев да замислам да беше нашиот последен разговор. Јас сум скршен и уништен брат . Те сакам голем брату “, рече Џејмс, додавајќи.

“Моето срце е со Ванеса и децата. Ветувам дека ќе продолжам да го продолжам твоето наследство. Толку многу им значеше на сите во Лејкерс и моја е одговорноста да го облечам дресот и да продолжам. Те молам дај ми сила и да ме гледаш од небото. Јас ќе ги чувам сите овде. Има уште многу што сакам да ти кажам, но не можам сега, едноставно не можам. До следна средба голем брату … “.

View this post on Instagram

I’m Not Ready but here I go. Man I sitting here trying to write something for this post but every time I try I begin crying again just thinking about you, niece Gigi and the friendship/bond/brotherhood we had! I literally just heard your voice Sunday morning before I left Philly to head back to LA. Didn’t think for one bit in a million years that would be the last conversation we’d have. WTF!! I’m heartbroken and devastated my brother!! 😢😢😢😢💔. Man I love you big bro. My heart goes to Vanessa and the kids. I promise you I’ll continue your legacy man! You mean so much to us all here especially #LakerNation💜💛 and it’s my responsibility to put this shit on my back and keep it going!! Please give me the strength from the heavens above and watch over me! I got US here! There’s so much more I want to say but just can’t right now because I can’t get through it! Until we meet again my brother!! #Mamba4Life❤️🙏🏾 #Gigi4Life❤️🙏🏾

A post shared by LeBron James (@kingjames) on