Два фантастични натпревари во НБА синоќа, Селтикс и Тандер слават (ВИДЕО)

Синоќа се одиграа само два натпревари во најсилната кошаркарска лига на светот, но и двата понудија фантастична кошарка.

Во ТД Гарден, Бостон Селтикс го совлада Лос Анџелес Клиперс по дополнителното време од 141:133, додека во „Смајти Кинг“ центарот во Њу Орлеанс, Оклахома Сити Тандер славеше против истоимениот домаќин со 123:118.

Селтикс и Клиперс одиграа еден многу неизвесен натпревар. Во текот на првото полувреме ниту еден тим не направи позначајна разлика, и во третиот дел прв пат гледаме кога домашната екипа ќе дојде до плус 10. Сепак, на крајот на истиот период гостите се враќаат на натпреварот и во текот на последниот дел претежно гледаме изедначена средба која на крајот заминува во продолжение.

Во овој период домашната екипа е подобра и доаѓа до триумфот од 141:133. Ова беше 38-ти триумф на Селтикс оваа сезона, а бидејќи имаат 16 порази, во моментов ја заземаат третата позиција на Истокот. Клиперси останаа на истото западно место со сооднос 37:18.

Исто така, треба да се каже дека на оваа средба имаше неколку кошаркари кои постигнале над 30 поени. Кај Селтикс, тоа беше Татум (39) и Смарт (31), додека за Клиперс цифрата од 30 поени беше надмината од Вилијамс (35).

Во вториот натпревар, Њу Орлеанс Пеликанс загуби пред домашните навивачи со Тандер 123: 118.

И ова беше еден прилично изедначен меч. Во најголем дел гостите имаа предност, но никогаш не беше повеќе од осум разлика, така што домашната екипа секогаш беше брзо успеваше да фати приклучок. Сепак, во самиот финиш на мечот Тандерс отидоа на плус шест и Пеликанс немаа време да се вратат во мечот.

Пеликанс полека го губат чекото за плеј-офот, бидејќи се уште се наоѓаат на 11-то место со пет победи помалку од Гризлиите кои се осми.

Зион Вилијамсон со 32 поени беше најефикасен на натпреварот, додека Данило Галинари се истакна кај Оклахома со 29 поени.