Работата преку ноќ станува деликатна, Сити ќе загуби 170 милиони фунти, Гвардиола размислува за заминување…

Англискитемедиуми пренесуваат дека Манчестер Сити може да се соочи со огромни проблеми по банот кој го заработи и по кој нема да игра елитен фудбал во следните две години.

„Граѓаните“ минатата сезона заработија 86милиони фунти од учеството во Лигата на шампионите, а тоа што ќе ги нема во ова натпреварување две години ќе значи дека е изгубат 170 милиони фунти.

Тоа сигурно дека ќе влијае на структурата на клубот кој сега веројатно нема да инвестира толкави пари, а во прашање е доведена и иднината на Пеп Гвардиола.

Обложувалниците веднаш го сместија шпанскиот стратег меѓу фаворититеза заминување на еден клуб по крајот на сезоната.

Можно е преку ноќ, Манчестер Сити да остане без сето она што го градеше во изминативе години.