На се доаѓа крајот: Легендарниот кошаркар ја заврши кариерата

0

Легендарниот кошаркар Пабло Приџони вчера ја заврши својата богата кариера.

Приџони е кошаркар кој зад себе има големо искуство со играше во НБА лигата и во Шпанија, а кариерата ја завршува како играч на Басконија.

Пабло Приџони настапуваше за Клиперс, Хјустон и Њујорк, а во минатото исто и за Реал мадрид, Феунлабрада, Алисенте, Обрас Санитарас и Белграно.

Со Аргентина освои бронзен медал на ОИ во Пекинг 2008 година, а тоа е негов најголе успех.

Тој во Евролигата одигра 183 натпревари, а во НБА лигата 270 натпревари.

Share.