Како Фергусон го разбуди Јунајтед: Седна крај Мурињо во автобусот, замина на гостувањата и почнаа да победуваат

0

Да го наследиш најуспешниот менаџер во фудбалската историја не е лесна задача дури ни ако сте Жозе Мурињо.

Трнливиот почеток на неговиот пат во Манчестер Јунајтед е доволен доказ, а ако вас ни тоа не ви е доволно, погледнете само како поминаа Дејвид Мојс и Луј Ван Гал, луѓето кои што требаше да го заменат.

Но Мурињо изгледа како вистински човек за таа работа, нанижа осум победи по ред во сите натпреварувања и Јунајтед повторно покажува знак на моќната машина која во ерата на Фергусон ги мелеше противниците во Европа.

 

Интересен детал што прочури од соблекувалната на Јунајтед откри дека почнала ренесансата на Мурињо на Олд Трафорд – така што го пушти „стариот дух“ во соблекувалната.

Жозе Мурињо истакна дека по доаѓањето во Манчестер Јунајтед дека нема да ги „прононува духовите од минатото“ и дека за Алекс Фергусон се вратата од неговата куќа е отворена секогаш, истото го тврдеа и неговите претходници, но се чини дека до  Ферги не се грижеа многу, но кога дојде повик од неговиот штитеник, не можеше да остане ладен.

Започна со необврзаната посета на тренинг центарот на Јунајтед, стариот менаџер повторно се спушти на тревникот, се поздрави со играчите и со некои пијаше кафе, потоа го гледаше тренингот и седна на ручек со Мурињо.

Што му рече не е познато, но Мурињо како да прогледал, а Јунајтед тргна на победнички поход, победничката низа продолжи синоќа со победата над Хал со 2:0 од првиот меч од Лига купот.

Но не застана само на таа посета, Фергусон неодамна побара од Мурињо да дозволи да патува со екипата на гостувањата, ја одби клупската понуда да му дадат возач и се одлучи да седне во клупскиот автобус – за старите добри времиња. Мурињо на неговото барање слатко се насмеа.

„Шефот не мора ни мора да праша такво нешто, напротив може да бира место на кое ќе седне, дури и моето ако сака“, искоментира Мурињо, но Фергусон сепак избра да седне крај него.

Фергусон со Јунајтед освои се што можеше неколку пати и неговите чевли никој не ги исполни досега, сеуште стојат полирани и чекаат пред неговиот уред. Се чини  дека конечно пронајде некој кој е вреден за нив.

Немојте ова погрешно да го сфатите, се очекуваше ова и од Мојс и Ван Гал, но тие никогаш го немаа крај себе како Мурињо.

Advertisements
loading...
Share.