Започнуваат квалификациите за Австралијан Опен: Лина Ѓорческа во 1-то коло против Викери!

0

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа ќе игра против Саша Викери во 1-то коло од квалификациите на Австралијан Опен во Мелбурн.

Нашата тенисерка моментално е пласирана на 202-та позиција на ВТА листата додека нејзината противничка се наоѓа на 137-то место, па поради тоа таа е фаворит.

Минатата година Ѓорческа не беше успешна, односно беше веднаш елиминирана од Белис со 0:2 и 2:6, а се надеваме дека оваа година ќе биде многу поуспешна.

Натпреварот започнува нешто по полноќ, односно околу 3 часот.

Share.