ВТА Сиднеј: Радванска против Конта во финалето!

0

Денес на програмата од ВТА турнирот во Сиднеј се одиграа 2 натпревари.

Во првиот натпревар Радванска без поголеми проблеми успеа набрзина да ја победи Стрицова и да се пласира во финалето.

Таа беше подобра од тенисерка од Чешка со 2:0 во сетови, односно 6:1 и 6:2.

Во второто ½-финале Конта во лесен натпревар против Бушар успеа со 2:0, односно 2 пати по 6:2 да стигне до финалето каде што ќе се соочи со Радванска.

Тие досега 2 пати се имаат сретнато, еднаш во Синсинати и еднаш во Пекинг, а во 2-те средби подобра беше Радванска.

Share.