Кејн со хет-трик го торпедира Стоук – Тотенхем останува во борбата за титула (ВИДЕО)

Фудбалерите на Тотенхем на домашен терен го победија Стоук во натпревар од 26-то коло во ПЛ, 4:0.

После четиринаесет минути игра Кејн погоди за водство на петлите. Питерс имаше шанса да израмни, но неговиот шут го одбрани Лорис.

Harry Kane Goal HD – Tottenham Hotspur 1-0… by footbalderby

Во период од две минути Кејн постигна два погодоци за хет-трик на денешниот натпревар. Вториот негов погодок од далечина беше фантастичен, а при постигнување на третиот погодок погоди еден противнички фудбалер, топката го смени правецот и голманот ништо не можеше да направи.

Harry Kane 2nd Goal HD – Tottenham 2-0 Stoke… by timefootball

Harry Kane Hattrick Goal HD – Tottenham 3-0… by LiveFootball28

Кејн во судиското продолжение од првото полувреме му асистираше на Деле Али кој го постигна четвртиот погодок за Тотенхем на денешниот натпревар.

Dele Alli Goal 4-0 HD – Tottenham Hotspur 4 vs… by lyrics-group

Петлите во второто полувреме имаа уште неколку шанси за погодок, но резултатот не се промени до крајот на натпреварот, 4:0.

Тотенхем после оваа победа се искачи на втората позиција со 10 бода помалку од лидерот Челси и еден повеќе од третопласираниот Манчестер Сити кој има и натпревар помалку.