Официјално: Венгер останува менаџер на Арсенал

epa05994249 Arsenal manager Arsene Wenger reacts after Arsenal's 2-1 win during the FA Cup final match Arsenal vs Chelsea at Wembley Stadium in London, Britain, 27 May 2017. EPA/ANDY RAIN EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' service. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Арсен Венгер ќе остане менаџер на Арсенал и во наредните две сезони.

Како што и се најавуваше, Венгер потпиша нов договор со Арсенал и на клупата на Топџиите ќе остане уште две сезони.

Венгер седна со водечките луѓе на Арсенал и на крајот заедничи одлучија Французинот да остане на Емирати, но добар дел од сезоната навивачите го бркаа од клубот.

Арсенал заврши петти во Премиер лигата по прв пат во 20 години не избори Лига на шампионите, но неодамна за утеха го освои ФА Купот после што го победи Челси со 2:1 во финалето.

Со Арсенал Венгер од 1996 година оисвои три премиерлигашки титули, седум титули ФА Куп и шест титули Комјунити Шилд.

Advertisements