Замина Тухел, заминува и Обамејанг

epa05638759 Dortmund players Marc Bartra (L) and Pierre-Emerick Aubameyang (R) celebrate after the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and Bayern Munich in Dortmund, Germany, 19 November 2016. Dortmund won 1-0. EPA/BERND THISSEN (EMBARGO CONDITIONS - ATTENTION - Due to the accreditation guidelines, the DFL only permits the publication and utilisation of up to 15 pictures per match on the internet and in online media during the match)

Пјер Емерик Обамејанг наскоро ќе ја напушти Борусија Дортмунд.

Томас Тухел замина од Дортмунд, иако имаше уште година дена договор со тој тим и иако имаше сосема солидна сезона позади себе во која успеа да стигне до ДФБ Покал куп и до пласман во групната фаза на Лигата на шампионите низ Бундеслигата.

Изгледа дека ова не е единствено заминување од Борусија.

Имено, како што пренесуваат француските медиумуи, Пјер Емерик Обамејанг купил куќа во Париз, а причината е неговиот премин во ПСЖ!

Овој напаѓач одамна веќе почна да се поврзува со овој клуб, но и со останатите големи тимови во Европа, како Арсенал, Барселона, Реал Мадрид, но изгледа дека конечно се одлучи за францускиот шампионат.

Неговата цена е висока, ретки се клубовите кои можат да го платат, а се верува дека Дортмунд ќе заработи околу 60-70 милиони евра.

Advertisements