Шок на УС Опен: Дел Потро го елиминираше Федерер

0

 

 

 

На големо изненадување на сите тениски фанови во САД, аргентинскиот рекет број еден, Хуан Мартин Дел Потро го солвада Федерер со 3-1 во сетови и се пласираше во полуфиналето од УС Опен.

Швајцарскиот тенисер, немаше сила да го издржи нападот на далеку помладиот аргентинец, кој моментално е во одлична форма и уште еднаш покажа дека е фаворит од сенка.

Натпреварот започна неизвесно, каде што во првиот сет Дел Потро славеше во Тај брејк со 7-5, вториот сет му припадна на Роџер Федерер 6-3, а клучниот четврт сет, успеа да го добие Дел Потро, повторно во Тај брејк со 7-6, по овој сет Федерер веќе немаше сили да се надигрува со Делпо и последниот сет го загуби со 6-4.

Дел Потро се пласираше во Пполуфиналето, а таму е уште и Рафа Надал кој без посериозни проблеми го словлада Рублев.

 

Share.