Убедливи победи на Германија и Чешка, пораз на Северна Ирска!

Вака се слави гол во 120-та минута!!! ↓↓↓

Северна Ирска беше поразена со 1:0 од Норвешка, но сепак тоа не менува ништо и таа ќе замине во втората рунда квалификации, Брунт си постигна автогол за победа на Норвешка.

Германија одигра 5:1 против Азејберџан каде што резултатот на полувреме беше изненадувачки 1:1.

На Германија ова им е небитна победа, тие веќе имаат пласман на СП. Водството го донесе Горецка во 9тата минута, а изедначувањето Шејдаев во 34тата.

Во второто полувреме Вагнер, Рудигер, Горецка повторно и Кан постигнаа 4 погодоци за конечни 5:1.

Чешка очекувано со 5:0 го победи Сан Марино. Крменчик уште во првото полувреме постигна 2 погодоци и еден од Копиќ за 3:0 на пауза. А во второто Новак и Кадлек стрелаа за конечно торпедирање на Сан Марино со 5:0.