Хамилтон пишува историја во Ф1!

0

Луис Хамилтон стигна до својата 72ра пол-позиција во кариерата.

Хамилтон е со сигурност еден од најдобрите возачи во Ф1 на сите времиња. Оваа сезона е на добар пат да ја освои титулата и само чудо би направило Фетел да му ја земе од рацете титулата на Хамилтон.

Многу пати е докажано дека е еден од најдобрите кои се тркале на патеките на Формула 1, а тоа го кажува и неговата 72 пол-позиција како и трите шампионски титули.

После квалификациите, тој влезе во историјата со возачи кои најмногу пати биле во првиот ред. Ова на него му е 177ти пат.

Share.