Паспаљ доживеа мозочен удар

0

Славниот југословенски кошаркар Жарко Паспаљ доживеа мозочен удар за време на неговиот престој во Сан Антонио.

Според медиумите 51 годишниот Паспаљ сега се чувствува добро но се уште е под лекарски надзор.

Поддршка на еден од првите европски играчи кои заиграле во Европа му дале и неговите сонародници Грег Поповиќ и Владе Дивац кои во моментов се покрај него во САД.

Паспаљ во својата богата кариера има играно за Будучност, Партизан, Сан Антонио, Олимпијакос, Панатинаикос, Паниониос, Рејсинг Париз  и Виртус.

Со репрезентацијата на Југославија има освоено две злата на Европските првенства (1898 и 1991) како и една бронза во 1987 година.

Share.