Дојдов, видов, победив: Федерер ја освои 20 гренслем титула!

0

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер уште еднаш ја покажа својата големина по победата во финалето на првиот гренслем турнир во годината Австралија Опен, откако го победи Марин Чилиќ со 3-2 во сетови.

Иако Федерер има 36 години, тој уште еднаш покажа дека е најверојатно најдобриот тенисер кој светот некогаш го гледал и по шестти пат во својата кариера го освои Австралија Опен.

Швајцарецот во финалето беше подобар со 3-2 во сетови, поточно 6-2, 6-7, 6-3, 3-6 и 6-1.

Федекс на тој начин стигна до неверојатната 20 титула во кариерата на гренслем турнирите.

Share.