Лајпциг со крупни чекори оди кон Лигата на шампионите

0

Ред Бул Лајпциг во првиот натпревар од 22.коло од Бундеслигата славеше рутинска победа над Аугсбург.

Составот на Ралф Хасенхут на Ред Бул арената славеше со резултат 2:0, а со победата фудбалерите на Лајпциг го прескокнаа Баер Леверкузен и сега се второпласирани во Бундеслигата.

Домаќините во водство стигнаа во 17. минута кога мрежата на Аугсбург ја затресе Упамекано, а конечниот резултат го постави Кеита во 70. минута.

Share.